top of page
חדר משפחה אינטימי ומותאם צרכים.jpg

התאמות בעיצוב פנים
לצרכים מיוחדים

נסו לדמיין איך מרגיש אדם עם מוגבלות, שלא תמיד ניראות לעין,

בחלל חדש ולא מוכר, ולפעמים החלל מוכר אבל מרגיש לו זר ולא נעים. 

חלל שעבורנו, אנשים ללא מוגבלויות, מרגיש נוח ורגיל, יכול להיות עבורו לא עוטף ולא מזמין, אין תחושת יציבות והתמצאות. אני מדברת על הביטים תחושתיים אשר מנהלים אותנו במשך היום. הם מאפשרים או לא מאפשרים, לנו את הנוחות המרבית. כדי שהיום שלנו יוכל להתקיים בצורה מיטיבה. אדם עם מוגבלות לא תמיד יכול לתמלל את ההרגשה, ואפילו לא תמיד מודע לאיכות החיים שהיא מעניקה לו. 

שנים רבות אני עוסקת בעיצוב פנים, בשנים אלו זכיתי ללוות משפחות רבות בתהליך תכנון ועיצוב ביתם. כשסיפורם האישי משמש כאבן יסוד לכל העבודה העיצובית שלי. 

הסיפור האישי שלי, כאמא לילד על הרצף האוטיסטי, הביא אותי להעמיק את תשומת הלב העיצובית שלי להתאמות מיוחדות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. המחשבה והקשבה לצרכים של הילד המיוחד שלילאורך החיים, וההבנה מה אדם עם צורך מיוחד זקוק לו, כדי לאפשר לו תחושה נכונה ומווסתת בחלל בו הוא שוהה.

 

חלל לא מותאם צרכים יכול לגרום להצפת יתר, תחושות עמוקות של גירוי יתר, או חוסר נוחות ופיזור לה אנו עדים באופן התנהגותו של האדם. לדוגמא: כמות האור הטבעי והמלאכותי, מחשבה על פתרונות אקוסטיים, הרהיטים שנבחר, הטקסטורות והמרקמים בהלבשת הבית, הרמוניית הצבעים שיגדירו וינגישו את אותם רהיטים, חפצים בהלבשת החלל, חשיבה על אביזרי וויסות מותאמים ואפילו בחירת צבעי הקירות. כל אותן התאמות יוצרות באופן לא מודע תנועה ונוכחות אשר מאפשרים לשוהים באותו מרחב מקום לרגשות, ללמידה, לביטחון, ולהתפתחות.

מתוך הבנה עמוקה ויישום בפרויקטים אותם ליוויתי לאורך השנים יש בי רצון ותשוקה לחולל שינוי. הבנתי שיש לי תפקיד מאוד חיוני בסיוע למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים לעיצוב ביתם ופינתם האישית – עיצוב פנים לאנשים עם צרכים מיוחדים הזקוקים להתאמות נגישות רגשית בעיצוב פנים.

את החזון והבשורה הזו הצלחתי לממש בפרויקט הדגל שלי בית עמיחי, בהוד השרון. זהו מרכז יום תעסוקתי ושיקומי, היחיד מסוגו בארץ ומיועד לבעלי לקויות התפתחות נרחבות. את המרכז עיצבתי כמרחב אסתטי, מונגש רגשית בבחירת הרמוניית הצבעים והאלמנטים המותאמים למקום, מה שמעניק תחושה של בית ומכובדות לדיירים השוהים בו ולשם שיתופי פעולה עם הקהילה בשכונה, ולמבקרים במקום.

ועד היום אני מיישמת זאת, בשיפוצים ובניית דירות ובתים שבכל פעם אני נדרשת לבצע התאמות לצרכים מיוחדים של אותו אדם עם מוגבלות, ובהתאמה עם שאר בני המשפחה להם צרכים אחרים.

  • Facebook

כמה דוגמאות לעיצוב פנים לצרכים מיוחדים 

בית עמיחי

בית עמיחי הוא מרכז יום תעסוקתי טיפולי שהוקם ביוזמת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בהוד השרון.

המרכז מציע פעילויות פנאי, מרחב טיפולים חדרי תעסוקה, משרדי העמותה, ועוד.

Anchor 1

בית עמיחי הוא מרכז יום תעסוקתי טיפולי שהוקם ביוזמת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בהוד השרון.

המרכז מציע פעילויות פנאי, מרחב טיפולים חדרי תעסוקה, משרדי העמותה, ועוד.

 

בתהליך העיצוב ליוותה אותי האמונה שכולנו, ראויים לחיות חיים מלאים, יפים ומעוצבים במקום המכבד את דייריו ומבקריו, דבר שיכול גם לעזור ולעודד שיתוף פעולה עם הקהילה השוכנת בשכונה.

מה שיחד את עבודת הפנים, ומאחר ומדובר בחלל נגיש בחרתי בצבע כמוטיב מרכזי בעיצוב, הן בחלק החיצוני של המבנה והן בחלל הפנימי.

סקאלת הצבעים מגוונת והרמונית, הנותנת מענה תחושתי וויזואלי מותאם ללקויות השונות, ואף מנגישה את השרותים השונים המתקיימים בו. באמצעותה יצרתי קונספט עיצובי אחיד ומוביל למבנה.

היה לי חשוב שהחברים הבאים למרכז ושוהים בו שעות רבות ירגישו בבית. כדי לחזק את תחושת השייכות, אפשרתי להם לתת ביטוי ליצירותיהם בהכנת שילוט לחדרי התעסוקה והפעילות בכלל החדרים, שעבודת הקרמיקה היא חלק מהתעסוקה שלהם במרכז. 

bottom of page